Simptomat e presionit të lartë të gjakut që burrat dhe gratë duhet të kenë kujdes gjatë seksit

Spread the love

Presioni i lartë i gjakut, ose hipertensioni, mund të rrisin rrezikun e problemeve serioze nëse nuk trajtohet.

Nëse nuk trajtohet, gjendja mund të çojë në probleme serioze shëndetësore, si një sulm në zemër ose goditje në tru, transmeton lajmi.net.

Kontrolli i presionit të gjakut është mënyra e vetme për të parë nëse është shumë e lartë.

NHS thotë se është më e zakonshme tek njerëzit mbi moshën 65-vjeç ose janë mbipeshë dhe nuk ushtrojnë sa duhet.

Shkaqet përfshijnë gjithashtu ngrënien e tepërt të kripës ose të mos fjeturit mjaftueshëm. Por të sëmurët duhet të marrin në konsideratë të flasin me një mjek nëse fillojnë të vërejnë ndryshime në dhomën e gjumit.

Njerëzit me presion të lartë të gjakut janë më të rrezikuar nga mosfunksionimi seksual. Gjendja mund të çojë në një rrjedhje të kufizuar të gjakut në pjesë të caktuara të trupit.

Për burrat, kjo mund të rezultojë në mosfunksionim erektil nëse nuk jepet mjaft gjak në penis. Ndërkohë, gratë mund të zbulojnë se kanë ulur zgjimin seksual, si dhe vështirësi për të arritur një orgazëm.

Por vetëm sepse keni zhvilluar mosfunksionim erektil nuk do të thotë domosdoshmërish se keni presion të lartë të gjakut.

Dhe sa i përket thatësisë së vaginës, kjo mund të shkaktohet nga menopauza, ushqyerja me gji apo edhe trajtimet e kancerit, thotë NHS.

Pra, nëse vëreni ndonjë ndryshim në dhomën e gjumit, këshillohet të shihni një mjek për gjendjen tuaj. Presioni i lartë i gjakut është njohur si “vrasësi i heshtur” sepse simptomat nuk janë gjithmonë aq të dukshme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *