Kosova e papastër e kryeministrit pa shije dhe ministrit të vakive

Pas qetësimit të stuhive politike, Kosova është goditur nga vala e të nxehtit. Shkruan: Baton Haxhiu…

Festa e Birrës, historia, muzika dhe bashkëjetesa

NGA: NERTIL JOLE Debati më i fundit që është ndezur lidhur me pjesëmarrjen e një artisti…

Kuorumi

Lufta për narrativë politike është në thelb. Është vet lufta për pushtet. Një e njëjta. Semantika…

Dhimbje që nuk falen!

Shkruan: Arton MUHAXHERI Sot 21 vite më parë si sot më kujtohet debimi shqiptarëve nga shtëpitë…

Padrejtësi speciale në emër të drejtësisë së dështuar

Pra, krahasuar me çdo shtet, jo vetëm të ish-Jugosllavisë, por kudo që ka pasur konflikte të…

Shkruan Mero Baze: Në Kosovë si murgeshë, në Shqipëri si prostitutë

Albin Kurti i dha fund pjesës së parë të fushatës së tij elektorale në Shqipëri, duke…

Nuk është marrëveshje. Është Deklaratë Unilaterale Shtetërore!

Si mund të ketë marrëveshje me vetëm një nënshkrim në të!? Çka është nëse nuk është…

Rikthimi në planin A – Bosnjëzimi i Kosovës

Nuk ka asnjë dyshim se marrëveshja Kosovë – Serbi duhet të përfundojë përmes një kompromisi që…

Strategjia e Presidentit të Serbisë

Presidenti serb Vučić ka Plan të qartë çka të bëjë në Serbi dhe në dialogun me…

KUJDES! Me ndihmën e Rusisë, Serbia po përdor kishat për destabilizimin e Kosovës

Historikisht, të gjitha regjimet dhe ideologjitë serbe kanë përdorur konceptin e viktimizimit për arritjen e qëllimeve…